Assistant Director |
|
Peter H. Fontaine |
Deputy Assistant Directors |
|
Keith J. Fontenot |
|
Theresa A. Gullo |
Division Administrative Assistant |
|
Darren Young |
State and Local Government Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Leo K. Lex |
Administrative Assistant |
|
Ernestine McNeil |
Analysts |
|
Elizabeth Cove Delisle (Advancement of Commerce, Housing Credit, Transportation, and General Government) |
|
Burke O. Doherty (Education, Social Services, Agriculture) |
|
Melissa Merrell (Administration of justice, homeland security, community development, disaster relief, immigration, Natural Resources) |
|
Ryan G. Miller (Energy, environment, and transportation) |
|
Lisa Ramirez-Branum (Health, Income Security, Social Security, Veterans' Affairs) |
Scorekeeping Unit |
Unit Chief |
|
Janet F. Airis (Legislative Branch appropriations) |
Administrative Assistant |
|
Ernestine McNeil |
Analysts |
|
Edward C. Blau (Authorizing and direct spending legislation) |
|
Joanna (Jodi) Capps (Interior, Labor, HHS, Education appropriations) |
|
Virginia Myers (Commerce, Justice, financial services, and general government appropriations) |
|
Jennifer Reynolds (Agriculture, foreign operations appropriations) |
|
Mark E. Sanford (Homeland security, defense appropriations) |
|
Esther Steinbock (Transportation, HUD, military construction, VA, energy and water appropriations) |
Projections Unit |
Unit Chief |
|
Jeffrey M. Holland |
Administrative Assistant |
|
Marion C. Curry |
Analysts |
|
Barry Blom (Baseline coordination and report writing, monthly Treasury data, federal pay) |
|
Jared Brewster (National income and product accounts, other retirement, baseline coordination and report writing) |
|
Mary M. Froehlich (Maintenance and enhancement of BADS system and other technical support) |
|
Amber G. Marcellino (Other interest, Civil Service Retirement, historical data, baseline coordination and report writing) |
|
Eric Schatten (Interest on the public debt, trust funds, baseline coordination and report writing) |
|
Supaphan Siris (Maintenance and enhancement of BADS system and other technical support) |
|
Patrice L. Watson (Database System Administrator) |
Health Systems and Medicare Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Thomas B. Bradley |
Analysts |
|
Stephanie Cameron (Fee-for-service components of the Medicare program) |
|
Mindy L. Cohen (Medicare Advantage and programs for low-income Medicare beneficiaries) |
|
Holly Harvey (Restructuring health care delivery and financing systems) |
|
Jean P. Hearne (Restructuring health care delivery and financing systems; coordinate Medicare fee-for-service team) |
|
Lori B. Housman (Medicare: Physicians' services and hospital outpatient services) |
|
Jamease Kowalczyk (Medicare fee-for-service payment systems and beneficiary cost sharing) |
|
Lara E. Robillard (Medicare and Public Health Service) |
Low-Income Health Programs and Prescription Drugs Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Kate Massey |
Analysts |
|
Julia M. Christensen (UMWA benefits funds, Food and Drug Administration, and prescription drug issues) |
|
Sean M. Dunbar (Medicaid long-term care, and the State Children's Health Insurance Program) |
|
Kirstin B. Nelson (Medicaid acute care, and the Federal Employees Health Benefits Program) |
|
Andrea K. Noda (Medicaid, and prescription drug issues) |
|
Robert W. Stewart (Medicaid, and the State Children's Health Insurance Program) |
|
Ellen C. Werble (Food and Drug Administration and prescription drug issues) |
|
Rebecca V. Yip (Medicare Part D and Medicaid prescription drug policy) |
Income Security and Education Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Sam Papenfuss |
Analysts |
|
Christi Hawley Anthony (Labor, unemployment insurance, Davis-Bacon, Job Corps, AmeriCorps, National Service, National Endowments for Arts and Humanities, the Smithsonian) |
|
Chad M. Chirico (Housing assistance, education) |
|
Sheila M. Dacey (Social Security, Old-Age and Survivors' Insurance, Social Security financing, PBGC) |
|
Kathleen FitzGerald (Food stamps, nutrition programs, immigration) |
|
Justin Humphrey (Elementary and secondary education, student loans, and Pell grants) |
|
Deborah A. Kalcevic (Higher education programs) |
|
Jonathan P. Morancy (Temporary Assistance to Needy Families (TANF), Foster Care and Adoption Assistance, Child Support Enforcement, Children and Family Services, child care, Social Services Block Grant, and immigration) |
|
David Rafferty (Social Security Disability Insurance and Supplemental Security Income programs, rehabilitation services, and disability research) |
|
Jessica L. Sherry (Computer programming and research support for income support and education programs; low-income home energy assistance, refugee assistance, PBGC) |
Defense, International Affairs, & Veterans' Affairs Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Sarah Jennings |
Administrative Assistant |
|
Janice M. Johnson |
Analysts |
|
John Chin (International development and security, international financial institutions) |
|
Kent R. Christensen (Defense projections and scorekeeping) |
|
Sunita C. D'Monte (Conduct of foreign affairs, information/exchange activities, veterans' health care, international development and security, international financial institutions) |
|
Raymond J. Hall (Navy ships and missiles, defense space programs, missile defense, atomic energy defense activities) |
|
David B. Newman (Air Force aircraft, forces and operations; other services' aircraft, military construction, military family housing, veterans' housing, base closures) |
|
Dawn Sauter Regan (Military personnel and compensation) |
|
Matthew Schmit (Military retirement and health care) |
|
Jason Wheelock (DoD operations and maintenance, Army procurement, defense infrastructure, homeland security, and chemical weapons) |
|
Camille Woodland (Veterans' Readjustment Benefits and Reservists' Education Benefits) |
|
Dwayne Wright (Veterans' compensation, pensions, and other income security programs) |
Natural and Physical Resources Cost Estimates Unit |
Unit Chief |
|
Kim P. Cawley |
Administrative Assistant |
|
Rae Wiseman |
Analysts |
|
Leigh S. Angres (Administration of justice, Indian affairs, science, space, and technology) |
|
Megan E. Carroll (Land management, air transportation, energy, rural electrification) |
|
Mark T. Grabowicz (Administration of justice, homeland security, Postal Service) |
|
Kathleen Gramp (FCC spectrum auctions, energy, deposit insurance, Outer Continental Shelf receipts, TVA) |
|
Gregory H. Hitz (Agriculture) |
|
Daniel S. Hoople (Community and regional development, FEMA) |
|
Dave Hull (Agriculture) |
|
Tyler J. Kruzich (Water resources, land management) |
|
James A. Langley (Agriculture) |
|
Susanne S. Mehlman (Rural housing, Federal Housing Administration, other mortgage insurance, GNMA, environmental protection) |
|
Matthew Pickford (General government) |
|
Sarah Puro (Ground transportation) |
|
Deborah S. Reis (Recreational resources, water transportation, legislative branch, land management, Coast Guard) |
|
Aurora K. Swanson (Housing finance) |
|
Susan Willie (Commerce programs, universal service, SEC, FTC, FCC) |