The
Library of Congress >> Especially
for Researchers >> Research
Centers |
|
|
|
|
|
|
|
The Grand Army of the Republic and Kindred Societies
Department of Maine: Post Names and Locations (1-100)
Organized January 10, 1868
Post |
Location |
1. I.C. Campbell |
Pembroke |
2. Bosworth |
Portland |
3. A.A. Dwinal |
Mechanic Falls |
4. Sedgwick |
Bath |
5. Gerry |
Monson |
6. Heath |
Gardiner |
7. Custer |
Lewiston |
8. H.F. Safford |
Dexter |
9. Webster |
Kennebunk |
10. Berry |
Lisbon |
11. Stephen Davis |
Pittsfield |
12. B.H. Beale |
Bangor |
13. Seth Williams |
Augusta |
14. W.S. Heath |
Waterville |
15. Bradbury |
Machias |
16. Edwin Libby |
Rockland |
17. Wilson |
North Turner |
18. E.W. Woodman |
East Wilton |
19. Daniel White |
Kenduskeag |
20. John B. Hubbard |
Hallowell |
21. Albert H. Frost |
Winthrop |
22. Vincent Mountfort |
Brunswick |
23. C.S. Douty |
Dover |
24. Erskine |
North Whitefield |
25. John F. Appleton |
Farmington |
26. Thomas T. Rideout |
Bowdoinham |
27. Farragut |
Bridgton |
28. Sheridan |
Biddeford |
29. Abraham Lincoln |
Wells |
30. F. McGilvery |
Searsport |
31. J.S. Sampson |
Milo |
32. George Goodwin |
St. Albans |
33. R.W. Mullen |
North Vassalboro |
34. Joel A. Haycock |
Calais |
35. C.F. Pilley |
Unity |
36. Fred S. Gurney |
Saco |
37. G.H. Ruggles |
Etna |
38. Kimball |
Livermore Falls |
39. P. Henry Tillson |
Thomaston |
40. Meade |
Eastport |
41. Joseph E. Colby |
Rumford Center |
42. T.H. Marshall |
Belfast |
43. Fessenden |
Buckfield |
44. E.H. Bradstreet |
Liberty |
45. Lafayette Carver |
Vinalhaven |
46. James A. Garfield |
Blue Hill |
47. Burnside |
Auburn |
48. Cutler |
Togus |
49. T.A. Roberts |
Oxford |
50. Hiram Burnham |
Cherryfield |
|
Post |
Location |
51. Asbury Caldwell |
Sherman Mills |
52. J. Knowles |
Corinna |
53. James E. Hall |
Bucksport |
54. Harry Rust |
Norway |
55. W.H.H. Rice |
Ellsworth |
56. Hildreth |
South Gardiner |
57. Larry |
South Windham |
58. Bates |
South Norridgewock |
59. Harlow Dunbar |
Newcastle |
60. J.P. Harris |
North Dixmont |
61. Kilpatrick |
Fort Fairfield |
62. G.E. Whitman |
New Gloucester |
63. George S. Cobb |
Camden |
64. George G. Davis |
Brooks |
65. W.A. Barrows |
West Sumner |
66. Warren |
Winterport |
67. A.M. Whitman |
Bryant's Pond |
68. Frank Hunter |
Hodgdon |
69. David Esancy |
Appleton |
70. Willard |
Springvale |
71. John A. Hodge |
Canton |
72. Daniel Chaplin |
Levant |
73. C.A. Warren |
South Standish |
74. E.M. Billings |
Nibrie |
75. L.E. Richardson |
Garland |
76. Charles L. Stevens |
Castine |
77. C.D. Thompson |
Springfield |
78. George F. Shepley |
Gray |
79. Borneman |
Washington |
80. N.W. Mitchell |
West Newfield |
81. N.A. Weston |
Madison |
82. Leeman |
Abbott Village |
83. Abner G. Gill |
Chesterville |
84. Brown |
Bethel |
85. Thompson |
Cornish |
86. Joseph Hooker |
Lincoln |
87. James E. Cushman |
Phillips |
88. Billings |
Clinton |
89. D.L. Weare |
E. Sullivan |
90. E.P. Pratt |
Fairfield |
91. E.O.C. Ord |
North Anson |
92. Weld Sargent |
Boothbay Harbor |
93. Libby |
Litchfield Corner |
94. Isaac A. Penell |
North New Portland |
95. Ansel G. Taylor |
Caribou |
96. Russell |
Skowhegan |
97. Sergeant Wyman |
Oakland |
98. G.W. Randall |
Freeport |
99. E.G. Parker |
Kittery |
100. Cloudman |
Westbrook |
|
|
Top
of Page
|
|
|
|
|
|
|